telefon: 694944-855    email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ewidencja i Środki Trwałe

Jak ewidencjonować składniki wyposażenia firmy

Wszystkie przedmioty wykorzystywane w działalności gospodarczej,których wartość zakupu lub wytworzenia nie przekroczyły 1500zł i dowolnym okresie użytkowania nie wymagają ewidencjonowania. Zakup ich wpisuje się bezpośrednio w koszty. Składniki majątkowe o koszcie nabycie powyżej 1500zł do 3500zł i okresie użytkowania powyżej jednego roku lub do jednego roku, wpisuje się do ewidencji wyposażenia. Cenę ich nabycia ilub koszt wytworzenia razem z kosztami związanymi z ich nabyciem wpisuje się jednorazowo do księgi w rubryce pozostałe koszty w dnu nabycia.

Co należy do Środków trwałych

Składniki majątkowe używane w ramach działalności gospodarczej o okresie użytkowania dłuższym niż rok i o koszcie nabycia powyżej 3500zł zalicza się do środków trwałych.

Środki trwałe to stanowiące własność lub współwłasność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, kupione lub wytworzone, kompletne i zdatne do użycia w dniu przyjęcia do użytkowania przedmioty majątkowe , budynki i budowle, lokale o przewidywalnym okresie użytkowania dłuższym niż rok. Należy je wpisać do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu oddania ich do użytkowania. Wpisanie to umożliwia dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli jakiś składnik majątkowy nie został wpisany do ewidencji w dniu zakupu, to późniejszy termin wpisania go do niej jest ujawnieniem środka trwałego. Jego amortyzację rozpoczyna się od miesiąca następnego po miesiącu jego ujawnienia.

Czytany 2508 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 wrzesień 2012 12:29

Kontakt

694944-855

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.